Facebook

Podsumowanie projektu edukacyjnego z j. polskiego "Rok Tuwima"


DSC03786W roku szkolnym 2014 - 2015 w terminie od 2 lutego do 26 marca uczennice z klasy III A i III B - Karolina Piekarska, Klaudia Stachowiak, Julia Lewandowska i Jadwiga Tomaszewska - brały udział w projekcie edukacyjnym z języka polskiego zatytułowanym "Rok Tuwima". Celem projektu, nad którym opiekę sprawowała Anna Nowak, było poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości tego poety.  Karolina Piekarska i Klaudia Stachowiak zorganizowały i poprowadziły w dniu 26 marca szkolny konkurs recytatorski wierszy Tuwima, w którym wzięli udział uczniowie naszego Gimnazjum. Największe uznanie jury, w składzie: Elżbieta Rewizorska, Anna Nowak, Jadwiga Tomaszewska, zdobyła recytacja wiersza "Bal w operze" w wykonaniu Jakuba Libery z klasy I B. Na II miejscu uplasowała się  Aleksandra Kaczmarek z klasy III A (wiersz "Szczęście"), natomiast III miejsce zajął Łukasz Adamus z klasy III B recytacją utworu "Moment". Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy - słodycze, jako nagrodę pocieszenia. Organizatorki konkursu opracowały szczegółowy plan imprezy, wykonały dyplomy i zdobyły nagrody dla zwycięzców i pozostałych uczestników. Przygotowały również oprawę muzyczną i udekorowały scenę.Z kolei Jadwiga Tomaszewska i Julia Lewandowska  stworzyły książkę artystyczną, w której znalazły się różne utwory Juliana Tuwima. Aby tomik mógł powstać, Julia z Jadzią najpierw musiały zdobyć odpowiednie materiały, a następnie złożyć je w całość. Tomik poezji podzielony został na trzy części: wiersze dla dzieci, wiersze poważne oraz skecze. Uczennice nadały mu tytuł " Tuwim dla małych i dużych" i opatrzyły mottem. Zadbały również o ciekawą szatę graficzną. Wynik swojej pracy zaprezentowały na zakończenie konkursu recytatorskiego, a teraz można oglądać książkę w szkolnej bibliotece. Obydwa zadania wymagały od uczestniczek współpracy, kreatywności i wysiłku. Karolina i Klaudia, które organizowały konkurs, zmierzyły się z trudem przygotowania spotkania, przeprowadzenia go oraz efektownego zakończenia. Natomiast wyszukanie odpowiednich utworów do artystycznej książki wymagało od Jadzi i Julii przedsiębiorczości i żmudnej pracy. Część powyższych działań dokumentują przedstawione poniżej fotografie.               

                                                                              Jadwiga Tomaszewska
WIĘCEJ ZDJĘĆ- link do galerii