Facebook

Warsztaty ze Szkołą Dialogu
Obrzycko – miasteczko trzech kultur.
 21 i 22 maja odbył się w naszej szkole kolejny cykl warsztatów ze Szkołą Dialogu. Pierwszego dnia uczniowie zaangażowani w projekt zorganizowali i przeprowadzili próbną wycieczkę po miejscach ważnych w naszym miasteczku. Założeniem naszej wyprawy było pokazanie, że Obrzycko jest miasteczkiem trzech kultur: żydowskiej, niemieckiej i polskiej. Po powrocie do szkoły wymieniliśmy spostrzeżenia i poprawiliśmy swój projekt. Następnie panie edukatorki pokazały nam pismo hebrajskie. Każdy z nas ćwiczył pisownię liter i zapisał po hebrajsku swoje imię. 
Drugi dzień wspólnych działań to opowieść o losach Żydów po II wojnie światowej. Dowiedzieliśmy się, że Izrael to państwo, które powstało w 1948 roku. Pomimo stosunkowo małej powierzchni jest zróżnicowany geograficznie. Pod względem wyznaniowym w Izraelu występuje duże zróżnicowanie – obok Żydów (judaizm) mieszkają Arabowie (głównie muzułmanie) i chrześcijanie. Z dużym zainteresowaniem i zdziwieniem obejrzeliśmy film „68 faktów o Izraelu”. Ciekawym doświadczeniem była praca w grupach, która polegała na komunikowaniu się zespołów w różnych językach. Rozmawialiśmy również o tożsamości, naszych poglądach, cechach i wartościach. Finał naszej pracy zaprezentujemy mieszkańcom 11 czerwca. Mamy nadzieję, że poniższe zdjęcia zachęcą Was do wspólnej wyprawy.
 z1  z2  z3
Opisy zdjęć pod więcej
 

 

Zdjęcie nr 1
Abraham (Adolf) Berliner (1833-1915), nauczyciel i kaznodzieja. Urodził się w Obrzycku. Znany członek gminy żydowskiej, syn miejscowego nauczyciela.
 
Zdjęcia nr 2
Cmentarz żydowski w Obrzycku. Kirkut został zdewastowany w czasie okupacji hitlerowskiej. Zdjęcie macew pochodzi z 1941 roku.
 
Zdjęcie nr 3
W Obrzycku większość sklepów, warsztatów i domów wokół rynku należała do ludności żydowskiej i niemieckiej. Zdjęcie przedstawia prawdopodobnie miejscowych rzemieślników (masarzy).