Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - sprawozdanie
A  07FBDnia 23.04.2018 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uroczystość ta obchodzona jest w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. 
W ramach tego święta w naszej szkole odbył się „Dzień głośnego czytania” – na lekcjach wychowawczych nauczyciele lub uczniowie czytali fragmenty wybranych książek, i tak w klasie III  gimnazjum czytano „Małego Księcia” A. Saint-Exupery, II gimnazjum „Zmierzch” S. Meyer a klasy I szkoły podstawowej zapoznały się z „Zaczarowaną zagrodą” A. i CZ. Centkiewiczów. Dzieci wykonywały prace plastyczne tematycznie związane z czytaną książką.
W czasie długiej przerwy odbyła się akcja „Uwolnij książkę”( chętnych było niewielu ale liczymy, że przy kolejnej akcji grono miłośników wymiany będzie większe).
Pod hasłem „Czytam…” uczennice klasy VII przeprowadziły ankiety wśród uczniów na temat czytanych książek. Ankiety były anonimowe. Udział wzięło w nich 83 uczniów, w tym 30 gimnazjalistów i 53 uczniów szkoły podstawowej. Ankietowani odpowiadali na sześć pytań. Na pytanie: „Jak często czytasz książki?” 40 uczniów odpowiedziało, że często, 23 okazjonalnie a 20 nie czyta dłuższych tekstów. Najczęściej uczniowie sięgają po lektury i książki przygodowe. Tylko pięcioro uczniów czyta kryminały. Wśród ulubionych autorów książek znalazła się M. Musierowicz, J. Olech, J.K. Rowling i A. Sapkowski. Dużą popularnością cieszą się wśród uczniów lektury: „Oskar i pani Róża”, „Dynastia Miziołków”, „Magiczne drzewo” oraz „Charlie i fabryka czekolady”. 
Wyniki ankiety potwierdzają , że dzieci i młodzież czyta książki!!!
„Podejmij wyzwanie” to były  propozycje dla miłośników książek:
1)  poleć  na Facebooku (jeśli korzystasz) swoim znajomym najciekawszą książkę, którą ostatnio czytałaś/czytałeś,
2)  poproś przyjaciół, by oni ci coś polecili, 
3) zamiast kupować nową książkę, zapisz się do biblioteki,
4)  stwórz  przyjacielską wypożyczalnię, możecie np. stworzyć dokument google docs i tam zapisywać, co macie do pożyczenia i co chcielibyście pożyczyć.
                                                                                               E.H., M. K.
 A  8811  A  8449 (2) A  8449  A  8449 (1)