W szkole Jana Kowalewskiego –polskiego kryptologa.
Rok 2020 został ogłoszony przez Senat RP – Rokiem Jana Kowalewskiego – kryptologa z czasów wojny bolszewickiej 1919/1920. Postanowiliśmy pójść w jego ślady. W ostatni czwartek 15 października odbyły się zajęcia z szyfrowania w ramach innowacji pedagogicznej „Na tropach matematyki”. Była to dobra okazja do przedstawienia samej postaci Kowalewskiego jak i związku matematyki z dziedziną, którą się zajmował.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas czwartych. Dzieci zapoznały się z czteroma rodzajami szyfrów. Wszystkim prawidłowo udało się odczytać zaszyfrowane hasła. Na koniec trzeba było odczytać wysłaną depeszę. Na zwycięzców czekała niespodzianka ukryta w walizce. Wszyscy pomyślnie zakończyli kurs kryptologiczny. Otrzymali zaświadczenia i księgę szyfrów. Zabawy było sporo, a każdy uczestnik wyszedł zadowolony. Do następnego spotkania.